Tramwaj do Wilanowa

560

Wspólny głos dwóch dzielnic w ważnej sprawie…wilanow-542W  Centrum Kultury Łowicka odbyła się połączona sesji Rady Dzielnicy Wilanów i Mokotów.

Radni jednogłośnie przyjęli wspólne stanowisko w sprawie pilnej potrzeby budowy tramwaju do Wilanowa. Na sesji obecny był wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, burmistrz Wilanowa Ludwik Rakowski, burmistrz Dzielnicy Mokotów Bogdan Olesiński i wiceprezes Tramwajów Warszawskich Wojciech Pęsik. Wiceprezydent Olszewski podkreślił, że budowa linii tramwajowej do Wilanowa jest jedną z priorytetowych inwestycji przewidzianych do realizacji w latach 2014-2020 z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej.

Wiceprezes Tramwajów Warszawskich Wojciech Pęsik poinformował, że spółka czyni starania aby przyspieszyć realizację tej trasy. Najważniejszym celem jest obecnie zamówienie opracowań koncepcyjnych i analiz środowiskowych, które umożliwią uzyskanie ważnego dokumentu, jakim jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. Powinno się to stać do końca 2015 roku.

Trasa tramwajowa do Wilanowa będzie biegła w ciągu ulic: Rakowiecka – Puławska – Goworka – Spacerowa – Belwederska – Sobieskiego – al. Rzeczypospolitej – Branickiego, w przyszłości do nowej pętli w rejonie ul. Pałacowej.

Przeczytaj: Radne apelują do Hanny Gronkiewicz-Waltz, Czy dojedzie tu tramwaj?

Tramwaj kursował do Wilanowa od 1922 roku do wybuchu Powstania Warszawskiego. Linia budowana była etapami:

– 24.12.1922 oddano odcinek Czerniakowska – pl. Bernardyński,

– 18.12.1927 przedłużono ją do Ogrodu Czerniaków,

– 15.05.1937 przedłużono linię do Wilanowa (pętla Ogród Wilanów)

W 1957 roku Wilanów ponownie otrzymał połączenie szynowe. Wtedy to otwarta została linia tramwajowa o długości prawie 8,5 km z 34 przystankami.

Ostatecznie zlikwidowano ją we wrześniu 1973 roku.