Światłołamacze – funkcjonalne i estetyczne

609

Łamacze światła możemy skojarzyć ze stałymi żaluzjami zewnętrznymi. Ich ogólnym zadaniem jest więc odbijanie i rozpraszanie światła, zwykle po to, aby nie wpadało go zbyt dużo do pomieszczeń, gdyż mogłoby to oślepiać osoby przebywające w budynku, zwłaszcza znajdujące się blisko okien. Żaluzje takie są jednak dodatkowo pewnym ciekawym i estetycznym dodatkiem do wystroju zewnętrznego budynku. Świetnie bowiem wpasowują się w styl nowoczesnej architektury, tworząc z budynkami pewną całość. Wykonywane są zwykle z aluminium bądź stali. Składają się z licznych pojedynczych lamel, które mają różne kształty i rozmiary. Mogą one też być stałe lub ruchome. Montowane są pod różnymi kątami, w zależności od indywidualnych celów.Jeśli chodzi o łamacze światła to możemy wyróżnić ich dwa rodzaje – poziome oraz pionowe. Jak właśnie wskazują nazwy różnią się one pod względem położenia, zamocowania do budynku. Poza tym pełnią one też częściowo inne funkcje.

Bardziej popularne – pionowe łamacze światła

Bardziej typowe i częściej spotykane są żaluzje pionowe. Ich głównym przeznaczeniem jest po prostu rozpraszanie i odbijanie światła, czyli chronienie przed nadmiernym oświetleniem, jak również przegrzaniem pomieszczeń. Tym sposobem osoby przebywające w pomieszczeniach nie są oślepiane, a zmniejszenie docierającej energii cieplnej pozwala zredukować pewne koszty, związane z klimatyzacją.

Poziome łamacze światła pomogą o każdej porze roku

Drugi rodzaj łamaczy to łamacze światła poziome. Ten typ owego detalu architektonicznego ma nieco inne zastosowanie. Łamacze takie są montowane prostopadle do okien, dzięki czemu w zależności od pory roku mają różne zastosowania. Latem, kiedy słońce znajduje się wysoko nad horyzontem, a do okien docierałoby zbyt dużo energii cieplnej, łamacze światła osłaniają okna.

Zobacz także – http://www.grako.pl/pl/6293,sunbreaker-lamacze-swiatla

Zimą słońce znajduje się już znacznie niżej, przez co promienie słoneczne docierają do okien i do łamaczy, które powodują spore oświetlanie okien, a tym samym dużą dawkę ciepła, ogrzewającego pomieszczenie. Jednocześnie światło docierające do okien jest światłem odbitym, dzięki czemu nikogo nie oślepia. W ten sposób latem występuje mniejsze użycie klimatyzacji, a zimą – ogrzewania. Co za tym idzie – ogólne zmniejszenie kosztów tych mediów, co jest zdecydowanie korzystnym aspektem dla posiadaczy światłołamaczy.

Estetyczny i funkcjonalny detal

Zarówno poziome, jak i pionowe łamacze światła są więc skutecznym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Przy tym oczywiście podwyższają komfort pracy oraz polepszają klimat w pomieszczeniu. Ponadto można zauważyć, że są one wykonywane estetycznie, a co za tym idzie, mogą być ozdobą współczesnych budynków. Aluminiowe lub stalowe lamele zapewniają lekkość całej konstrukcji, nie odejmując jej jednak wytrzymałości. Łamacze takie są dodatkowo łatwe i wygodne w obsłudze, dzięki nowoczesnym systemom montowania i zróżnicowaniu typów poszczególnych światłołamaczy. Materiały, z jakich są wykonywane, są oczywiście odporne na różne warunki atmosferyczne, co zapewnia ich trwałość.