Nekrolog – jak napisać zawiadomienie o śmierci i pogrzebie?

1344

Nekrolog jest zawiadomieniem o śmierci, które formułuje się w celu poinformowania o tym przykrym zdarzeniu opinii publicznej. Najczęściej przyjmuje on postać krótkiej notatki, opatrzonej elementem graficznym. Napisanie zawiadomienia o śmierci i pogrzebie leży w gestii najbliższej rodziny osoby zmarłej.Niekiedy nekrolog bywa błędnie utożsamiany z klepsydrą, która przyjmuje postać afiszu, zamieszczanego na słupach ogłoszeniowych, w domu zmarłego oraz w jego miejscu pracy.

Nekrolog – jakie informacje powinien zawierać?

Podstawową informacją, która powinna znaleźć się w nekrologu jest zawiadomienie o śmierci oraz o miejscu i dacie pochówku zmarłego. Można podać ją w formie skrótowej, np. Pogrzeb: Warszawa oraz ulica, na której znajduje się cmentarz. W nekrologu powinny znaleźć się również informacje o: wieku zmarłej osoby, datę zgonu oraz funkcję społeczną, jeśli nieboszczyk takową pełnił. W nekrologu można umieścić także zawiadomienie o okolicznościach śmierci. Jednakże należy pamiętać o tym, żeby zrobić to w sposób dyplomatyczny, np. „Imię i Nazwisko zmarł po długoletnim zmaganiu się z chorobą lub „Imię i Nazwisko zginął w nieszczęśliwym wypadku.”

Nekrolog warto zacząć od wstępnej formuły, np. „Z żalem zawiadamiamy o śmierci…” Natomiast zakończyć go należy podpisem, który stanowi informację o tym, kto jest autorem nekrologu. Bardzo często w zawiadomieniu o śmierci i pogrzebie bliskiej osoby podaje się również prośbę o nieskładanie kondolencji.

Zwykle nekrolog opatrzony jest elementem graficznym. Najczęściej jest to krzyż, znicz lub gałązka laurowa. Niekiedy zawiadomienie o śmierci i pogrzebie, zawiera zdjęcie zmarłego. Na taki krok najczęściej decydują się rodziny, wówczas, gdy osoba zmarła pełniła ważną funkcję, np. była dyrektorem szkoły.

Gdzie umieszcza się zawiadomienie o śmierci i pogrzebie?

Nekrolog najczęściej umieszcza się w lokalnej gazecie. Koszt nadania zawiadomienia o śmierci i pogrzebie uzależniony jest od w głównej mierze od jego długości i tego, ile razy ma być nadany. Najczęściej pojawia się on raz – w przeddzień zaplanowanej ceremonii pogrzebu. Niekiedy nekrolog umieszcza się również w Internecie, np. w mediach społecznościowych. Zaletą takiego rozwiązania jest praktycznie nieograniczony zasięg.

zobacz także: Zakres usług pogrzebowych