Kurs programowania dla dzieci – inwestycja w ich przyszłość

812

Jeśli porównamy dzisiejsze dzieci z tymi sprzed choćby kilkunastu lat, to jedną z negatywnych różnic będzie zmniejszenie chęci do samodzielnego wyjścia na dwór i zabawy na świeżym powietrzu. Bardzo często jedyne, co dzieci chcą robić z własnej inicjatywy to granie w gry przed domową konsolą lub komputerem.Wszelkie inne aktywności muszą być dobrze zorganizowane i prowadzone w ciekawy sposób, by dało się zachęcić dzieci do aktywnego w nich uczestnictwa. To stąd praktycznie każda szkoła ma w ofercie dużą liczbę różnorodnych zajęć pozalekcyjnych, jednak poziom ich nie zawsze jest odpowiedni. Dlatego też rodzice aktywnie poszukują różnego rodzaju kursów, zajęć sportowych etc. na własną rękę. Jednym z częściej wybieranych typów zajęć są kursy wprowadzające w świat programowania za pomocą specjalistycznych zestawów klocków LEGO. Choć pozwala to spróbować wprowadzić myślenie w kategoriach programistycznych, oparte o logikę i umiejętność przewidywania wydarzeń oraz wyciągania wniosków, nadal jest to bardziej zabawa niż coś bardziej poważnego. Co jednak, jeżeli chcielibyśmy wejść na inny poziom?

Patrzymy w przyszłość

Choć bardzo ważny dla rozwoju młodego człowieka jest ruch na świeżym powietrzu, a tym samym warto zapisać go choćby na zajęcia szkółki piłkarskiej – to raczej nie pomoże mu to w przyszłej karierze. Oczywiście, sprawność fizyczna jest niezmiernie ważna w życiu, ale pomimo że w piłkę gra wiele dzieci, to statystyka jest nieubłagana – jedynie ułamek promila da radę w przyszłości zarobić jakieś pieniądze dzięki graniu w piłkę. Dlatego też starajmy się inspirować nasze dzieci do aktywności, która być może bardziej ułatwi mu życie, a przy tym zainteresuje go czymś, co wciąż bardzo poszukiwane jest na rynku pracy i nic nie wskazuje na to, by w przyszłości miało się to zmienić. Tematem tym jest programowanie.

Czy to nie za wcześnie?

Zajęcia z programowania dla młodzieży w skierowane są już dla osób od 13 roku życia. Co ważne, taki kurs programowania dla dzieci, jeśli chodzi o zakres materiału – jest praktycznie identyczny z typowymi kursami, skierowanymi do dorosłych. Różni się jedynie jego forma, sposób prowadzenia zajęć, gdyż uwzględniają one specyfikę pracy z młodzieżą. Tym samym, nasze dziecko już po jednym semestrze zajęć jest w stanie zapoznać się z podstawowymi założeniami programowania, a także napisać swoje pierwsze kawałki kodu w językach Java i C++. W zakresie przerobionego materiału znajdą się też informacje o bazach danych oraz w obsłudze systemu Linux. Tym samym, już jeden semestr zajęć pozwoli młodemu człowiekowi, który wcześniej nie miał nic wspólnego z programowaniem, przekonać się – czy jest to coś, co może go w życiu zainteresować. A jeśli tak, to warto pomyśleć nad kontynuacją zajęć po pierwszym semestrze. Umiejętność programowania z pewnością zapewni dziecku lepszy start w dorosłość, a przy tym nauczy go rozwiązywania praktycznych problemów. Czy po takim kursie nasze dziecko stanie się programistą? Nie, ale może to być świetny pierwszy krok.