Dywany i wykładziny w domu potrzebują odświeżenia?

317

Dywany i wykładziny pełnią w naszych domach ważne funkcje. Ocieplają wnętrza. Nadają im odpowiedniego charakteru. Dbają przy tym o nasze bezpieczeństwo. Aby jednak jak najdłużej cieszyć się ich pięknem i funkcjonalnością powinniśmy co jakiś czas zamówić czyszczenie chemiczne dywanów. Jak to się odbywa? Czy nie zaszkodzi to naszemu nakryciu podłogi? I jakie są zalety tego typu zabiegu?Jak prawidłowo zadbać o czystość dywanów i wykładzin

Brudny dywan czy zanieczyszczona wykładzina nie tylko nie świadczą o nas dobrze, ale stanowią też zagrożenie dla naszego zdrowia. Stąd też koniecznym jest właściwe zadbanie o ich czystość. Jak dokonać tego prawidłowo? Przede wszystkim należy pamiętać o częstym i dokładnym odkurzaniu. Zanim jednak przystąpimy do tej czynności powinniśmy przeprowadzić trzepanie dywanu czy wykładziny. W ten sposób pozbędziemy się pierwszej warstwy kurzu, ale i zalegającego piachu. Odkurzacz pomoże w usunięciu pozostałych zabrudzeń.

Pozbądź się zanieczyszczeń ze specjalistami

Domowe metody mogą stać się mało efektywne, zwłaszcza w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z silnym zabrudzeniem bądź też nasz dywan lub wykładzina mają już swoje lata, ale jeszcze nie chcemy ich wymieniać. Wtedy powinniśmy zamówić specjalistyczną usługę, jaką jest chemiczne czyszczenie wykładzin oraz dywanów. Jakie korzyści wiążą się z tym rozwiązaniem? Jest ich sporo, a najważniejsze z nich to:

 • oszczędność czasu – ktoś wykona całą pracę za nas;

 • gwarancja, że nie zniszczymy powierzchni dywanu czy wykładziny;

 • przedłużenie żywotności naszych tekstyliów;

 • dopasowanie idealnej do rodzaju dywanu czy wykładziny metody czyszczenia.

Jak wygląda proces prania?

Każde czyszczenie dywanów poprzedza analiza tego, z jakiego materiału został wykonany dywan; jaki jest duży; kiedy odbywa się czyszczenie i w jakich warunkach. Odpowiednia metoda gwarantuje skuteczne pozbycie się zabrudzeń, bez narażania powierzchni dywanu na uszkodzenie. Pranie dywanów może zostać przeprowadzone:

 • na mokro (w mieszkaniu klienta lub w pralni)– gdy jest to duża powierzchnia;

 • na sucho – w przypadku, gdy mamy do czynienia ze sporą ilością plam czy innych rodzajów zabrudzeń.

Zadbaj o swój dywan przez zimą

Czyszczenie wykładzin także poprzedza sprawdzenie z jakiego materiału została wykonana, jakiego typu zabrudzeniom uległa oraz w jakim pomieszczeniu się znajduje. Adekwatnie do uzyskanych odpowiedzi można zastosować następujące metody:

 • SAPUR PAD – czyszczenie wyjątkowo delikatnych powierzchni przy użyciu specjalistycznego środka o pH 6,5;

 • szamponowanie – czyli rozpuszczenie brudu, a następnie jego usunięcie;

 • ekstrakcja – odbywająca się w kilku etapach: odkurzenie, odplamienie, rozpuszczenie brudu, pranie zasadnicze;

 • pranie na sucho – wykorzystuje się tutaj specjalne kapsułki piorące;

 • bonetowanie – czyszczenie z użyciem polerek i szorowarek.

Jak zachować czystość wykładzin i dywanów na dłużej?

Dywany czy wykładziny to ważny element wyposażenia każdego mieszkania. Chcąc na długi czas zachować ich piękno i cieszyć się funkcjonalnością lepiej nie eksperymentować samemu. Dużo lepszym rozwiązaniem jest oddanie ich w ręce specjalistów, jak na przykład firma TCH Service z Warszawy. Mieszkańcy dzielnic takich, jak Ursynów, Targówek czy Wola mogą skorzystać z szerokiej bazy usług począwszy od czyszczenia dywanów po woskowanie podłóg. Oddane w ręce specjalistów powierzchnie szybko nabierają blasku i odzyskują dawną świetność. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich metod (pranie na mokro z wykorzystaniem odkurzacza ekstrakcyjnego / piorącego lub na sucho) oraz właściwych środków, jak na przykład specjalny proszek absorbujący zanieczyszczenia. Chcąc zachować czystość, świetny wygląd i dobrą kondycję wykładzin oraz dywanów na naprawdę długi czas warto regularnie zamawiać pranie na sucho.

Bez względu na to ile lat mają Twoje: dywan czy też wykładzina warto je od czasu do czasu oddać specjalistycznym metodom oczyszczania. Pamiętaj, że nawet najbardziej rozreklamowany środek nie zastąpi fachowej wiedzy, ani odpowiedniego sprzętu. Usługa, jaką jest pranie wykładzin oraz dywanów to gwarancja efektywnego i dokładnego oczyszczenia ich powierzchni. To również kompleksowość, dzięki czemu nie musisz martwić się o żadne dodatkowe czynności, jakie są niezbędne, by Twoja podłoga znowu mogła zachwycać. Korzystając z umiejętności i doświadczenia specjalistów możemy być też pewni, że nawet najstarszy dywan czy najbardziej efektownie prezentująca się wykładzina, nie stracą na swojej żywotności.