Dom parterowy czy piętrowy – wybierz idealne rozwiązanie

1200

Dom parterowy czy piętrowy – wybierz idealne rozwiązanie

Pierwszą decyzją jaką musimy podjąć w procesie zakupu domu to wybór projektu – dom parterowy czy piętrowy. Obydwa rozwiązania mają wiele zalet, dlatego podpowiadamy jaki rodzaj zabudowy może spełnić nasze oczekiwania. 

W ostatnich latach notuje się ciągły wzrost na rynku budowlanym, co sprawia, że wokół nas powstaje coraz więcej osiedli mieszkaniowych, domów szeregowych i wolnostojących. Zauważalna jest również dominacja domów o dwóch lub więcej kondygnacjach względem „parterowców”. Czy zatem dom piętrowy dla każdego okaże się lepszym rozwiązaniem? Przede wszystkim działka

Ziemia, na której chcemy postawić dom to kluczowa kwestia przy wyborze projektu. Jeśli jesteśmy już w posiadaniu działki, musimy przyszły dom dostosować do obecnych warunków. W innym przypadku mamy wciąż wolną rękę i możemy wybrać rozmiar i kształt działki idealnie pod przyszłą zabudowę. Im mniejsza działka, tym bardziej będziemy ograniczeni metrażem, którym możemy dysponować. Dotyczy to przede wszystkim domów jednokondygnacyjnych, których powierzchnia całkowita jest równa powierzchni, którą zajmiemy na działce. Większy teren może wiązać się ze znacznym obciążeniem budżetu, szczególnie, że w ostatnich latach ceny działek znacznie wzrosły.

Warto przeanalizować wszelkie zapisy, które mówią nam o warunkach zabudowy ustalonych przez urząd gminy dla naszej działki. Dom powinien być postawiony również w zgodzie z prawem budowlanym, dlatego należy zweryfikować wszystkie dostępne możliwości jego usytuowania. By otrzymać pozwolenie na budowę, cały projekt musi być w pełni zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Dokument ten determinuje między innymi parametry budynku, takie jak maksymalna powierzchnia zabudowy działki, kąt nachylenia dachu, ilość kondygnacji, wysokość budynku, dopuszczalną szerokość elewacji frontowej budynku. Jak widać obostrzeń jest sporo i będą miały realny wpływ na finalny kształt całego projektu. 

Koszty 

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że budowa domu piętrowego będzie droższa niż zabudowy parterowej, ale finalna cena nie zależy tylko od ilości kondygnacji. Na koszt budowy domu składa się wiele czynników – wielkość, bryła, wybrana technologia budowy, użyte materiały, ekipa budowlana itd. Jakie więc będą kluczowe różnice w poniesionych kosztach?

Dom jednokondygnacyjny z pewnością będzie mieć o wiele większą powierzchnię zabudowy, ponieważ wszystkie pomieszczenia musimy zmieścić na jednym poziomie. Dlatego też należy przygotować się na większy wydatek związany z przygotowaniem fundamentów (wykopy, izolacje, ilość betonu itd.), konstrukcją ścian czy pokryciem dachowym. Gdy myślimy tylko o jednej kondygnacji o dużej powierzchni, z pewnością trzeba, nadać jej odpowiedni kształt i formę tak, aby nie pozbawić centralnej części budynku okien i światła dziennego. 

Jeśli już wspomnieliśmy o ogrzewaniu, to warto pomyśleć również o instalacji grzewczej. W domu parterowym ciężko jest skoncentrować wszystkie instalacje w jednym miejscu – może się zdarzyć, że w naszym projekcie łazienka jest w znacznej odległości od kuchni. Dlatego też możemy się spodziewać, że zakup i montaż rur, które będą odpowiedzialne za dostarczanie ciepłej i zimnej wody będzie kosztował może podobnie jak w domu piętrowym, ale technicznie będzie dużo trudniejszy w wykonaniu. Jeśli zdecydujemy się w naszym domu na piwnicę, to zupełnie inaczej rozłoży się dostawa nie tylko wody, ale wszystkich pozostałych mediów. Warto w tym miejscu wspomnieć o samej piwnicy, której koszt budowy może sięgać nawet 40-60% całości domu, co dla wielu może być dużym zaskoczeniem. Budując piwnicę istotną inwestycją jest izolacja przeciwwodna. Jeśli dom stawiamy na terenie, na którym poziom wód gruntowych jest wysoki, hydroizolacja może okazać się bardzo kosztowna. Może się więc okazać, że zapłacimy więcej za budowę piwnicy niż wzniesienie parteru lub piętra. W obydwu przypadkach jest to duży wydatek. Ze względu na wykorzystaną powierzchnię, koszt ten będzie nieco niższy w domu piętrowym. 

Dużym minusem domu piętrowego są schody – niezbędny element łączący poszczególne poziomy. Im wyższy budynek, tym większy wydatek. Jeśli nie chcemy wchodzić na poddasze po drabinie, również koszt schodów na tym poziomie musimy uwzględnić w budżecie. Schody to także utrudnienie dla starszych członków rodziny i małych dzieci. Na dłuższą metę nawet dla osób w pełni sprawnych fizycznie codzienne ich użytkowanie może być uciążliwe. Przy projektowaniu tej części domu musimy zdecydować, czy klatka schodowa będzie otwarta czy zamknięta. Otwarta powodować będzie „ucieczkę” ciepłego powietrza do góry, natomiast klatkę zamkniętą nie zawsze łatwo wkomponujemy architektonicznie do reszty domu. 

W domu jednokondygnacyjnym musimy przykryć większy obszar budynku, dlatego dach będzie zdecydowanie droższy. Dodatkowy koszt czeka nas również przy docieplaniu dachu, który ma większą powierzchnię. Plusem będzie na pewno fakt, że zazwyczaj w tym przypadku nie musimy umieszczać dodatkowych okien. Okna dachowe instalowane są z reguły tylko na poddaszu użytkowym lub na strychu. Należy mieć na uwadze, że nie zawsze w domach parterowych musimy wykonywać strop, co oprócz oszczędności materiału i robocizny, może być dodatkową ozdobą – sklepienie parteru może dekorować konstrukcja dachu. Taki pomysł rozwiązania "sufitu" cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Strop betonowy można zastąpić lekką konstrukcją podwieszaną, co jednak sprawi, że nie będziemy posiadać użytkowego strychu lub poddasza (nie będzie można po nim chodzić ani nic składować). 

Użytkowanie

Chociaż dla niektórych może być to zaskakujące, droższy w utrzymaniu będzie dom parterowy. Przede wszystkim ze względu na wyższe koszty ogrzewania. W porównaniu z budynkami piętrowymi, te jednokondygnacyjne charakteryzują się większą powierzchnią ścian zewnętrznych, najczęściej w kształcie litery U, L bądź T całego domu), przez które może uciekać ze środka więcej ciepła. Również piętro naturalnie podgrzewane jest przez parter, dzięki czemu straty są mniejsze.

Z drugiej jednak strony użytkowanie takiego domu będzie wygodniejsze. W budynku piętrowym pomieszczenia znajdują się na różnych poziomach, trzeba przemieszczać się po schodach, co może być trudniejsze tak dla dzieci, jak i osób starszych.

Dom prawdopodobnie będziemy kupować lub budować raz w życiu. Postarajmy się, by był skrojony jak najbardziej do naszych potrzeb i zasobności portfela. Domy parterowe mogą być traktowane jak bardzo duże mieszkania, ponieważ wszystko znajduje się na jednym poziomie. To rozwiązanie idealne na przykład dla osób w podeszłym wieku lub tych, dla których codziennie poruszanie się po schodach może stanowić dyskomfort. Domy piętrowe, wybierane statystycznie o wiele częściej, dają nam większą spójność całego budynku, pozwalają na łatwe oddzielenie przestrzeni prywatnej od wspólnej, a także umożliwiają wykorzystanie takich miejsc jak balkon lub poddasze – mówi Mirosław Wojtas, prezes spółki realizującej osiedle Cicha Dolina w Wilanowie.

Aranżacja

Pod względem możliwości aranżacji wnętrza i podziału na strefy funkcjonalne zdecydowanie lepiej wypada dom piętrowy. Bez problemu wydzielimy część prywatną, dzienną czy nocną. Z drugiej jednak strony w domu jednopoziomowym możemy w ciekawszy sposób połączyć wszystkie pomieszczenia, gdyż nie są one odseparowane od siebie tak jak w przypadku większej ilości kondygnacji. Projekty parterowych domów zazwyczaj charakteryzują się prostym układem komunikacyjnym i funkcjonalnym, w którym następuje podział na dwie strefy parteru: część dzienną (salon, kuchnia, jadalnia, toaleta) oraz strefę sypialnianą ( pokoje z łazienkami), oddzieloną ciągiem.

Czas budowy

Chyba nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że dom kilkukondygnacyjny będziemy budować dłużej. Domy tylko z jednym poziomem (parterem) zbudujemy szybciej, a sama budowa będzie raczej jednoetapowa. W przypadku większej ilości pięter pierwszym etapem jest budowa parteru. Następnie wykonuje się strop, który musi utwardzić się i dopiero wtedy dobudowuje się kolejne kondygnacje i dach. Dla osób, którym najbardziej zależy na czasie, może to być istotna zaleta domów parterowych. 

W większości przypadków budowa domu piętrowego pochłonie większy budżet, ale należy pamiętać, że to domy parterowe są droższe w utrzymaniu. Jeśli więc potraktujemy budowę jako inwestycję długofalową, perspektywa poniesionych kosztów może ulec zmianie. Jeśli zaplanujemy to dobrze i weźmiemy pod uwagę zarówno nasze potrzeby, jak i możliwości finansowe, z pewnością dokonamy trafnego wyboru, a mieszkanie w nowym domu będzie sprawiać nam wiele frajdy.