DLACZEGO WARTO ZAMIESZKAĆ W WILANOWIE?

3162

Czy naprawdę nie można pogodzić mieszkania w mieście z życiem w malowniczym otoczeniu przyrody? Czy życie poza centrum zawsze oznacza spędzanie czasu wolnego wyłącznie w środkach transportu publicznego? Czy weekendowe wyjście z rodziną za każdym razem wymaga wielogodzinnego planowania i doskonałej organizacji? Zdecydowanie nie! Oto idealne rozwiązanie dla miłośników aktywnego życia wśród urokliwych krajobrazów.Zielono mi…

Mało jest dzielnic w Warszawie, które mogłyby się pochwalić rozległymi połaciami terenów zielonych. Stołeczni mieszkańcy mają oczywiście do dyspozycji trochę parków, ogrodów, lasków, skwerów, a nawet plaże, ale często są to miejsca oddalone od przeludnionych osiedli i gęsto zabudowanych blokowisk. To sprawia, że skorzystanie z uroków natury wymaga specjalnego planu i wygospodarowania większej ilości czasu. Brakuje natomiast w stolicy miejsc, gdzie zieleń byłaby naturalnym elementem okolicy, wkomponowanym poniekąd w architektoniczne założenia. Wilanów jest wśród nich szlachetnym wyjątkiem – poza świetnie zagospodarowaną przestrzenią, która wśród stricte urbanistycznych elementów uwzględnia tereny zielone, miłośnicy przyrody mają do dyspozycji także liczne rzeczki, kilka rezerwatów przyrody i zachwycający zespół ogrodowy przy Pałacu w Wilanowie. Trudno o bardziej przemyślaną pod względem środowiska naturalnego dzielnicę mieszkalną. Miasto-ogród, jakim jest Wilanów, jak magnes przyciąga ludzi świadomych tego, jakim dobrem jest przyroda. Klimat okolicy nie tylko zachęca do aktywności fizycznej i częstych spacerów, ale poprawia samopoczucie jej mieszkańców. Co za tym idzie, w Wilanowie żyje się po prostu przyjemniej, bo przecież wypoczęty i uśmiechnięty sąsiad, to powód do poprawy własnego nastroju!

Trudy podróży? Nie tutaj!

 Stres, wywoływany przez wizję życia poza centrum, związany jest zazwyczaj z bezproduktywną stratą czasu w środkach komunikacji. I tak długi już czas dojazdu do pracy czy szkoły, wydłużany jest często przez długie i nużące stanie w korkach. Wydaje się, że mieszkańcom Wilanowa tego rodzaju problemy stają się powoli obce – coraz lepiej skomunikowana z resztą części miasta peryferyjna dzielnica jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy dostają ataków paniki na myśl o czasie spędzonym w transporcie publicznym. Dla pracujących w centrum istnieje wiele rozwiązań – bliskość metra, skomunikowanie dzielnicy przez kilkanaście linii autobusowych, a także planowana budowa linii tramwajowej zdecydowanie usprawnia dojazd niemal do wszystkich miejsc w stolicy. Co więcej – Wilanów rozwija się niezwykle prężnie – w odpowiedzi na zapotrzebowania rynku, ale także po trosze zwiększającej się wciąż liczbie mieszkańców, otwierane są tutaj wciąż nowe biura, firmy ale także szereg innych miejsc i instytucji, zwiększających liczbę miejsc pracy. Dojazd do centrum przestaje być konieczny – pracę można znaleźć tutaj w odległości ledwie kilkuset metrów od domu. Codzienny dojazd do centrum przestaje być koniecznością. Dzielnica proponuje nowe, znacznie wygodniejsze rozwiązania, które poprawiają komfort życia i zwiększają ilość wolnego czasu.

Jak żyć?

To, co zdecydowanie ułatwia decyzję o przeprowadzce na obrzeża miasta, to też szereg walorów towarzyszących – nie brakuje tu miejsc w przedszkolach i żłobkach, mieszkańcy mają łatwy dostęp do ochrony zdrowia, a do tego bliskość sklepów i lokali usługowych. Zabudowania otoczone są zielenią i ścieżkami rowerowymi, a dodatkowym atutem jest prestiż Wilanowa – nie jest żadną tajemnicą, że upodobali go sobie sławni ludzi z rozmaitych dziedzin. To wszystko sprawia, że dzielnica w ostatnich latach ma zdecydowanie największy odsetek migracji. Mieszkanie w miejscu cieszącym się łatwą dostępnością do niemal wszystkich usług i jednocześnie przyjaznym społecznie oraz zlokalizowanym w urokliwym miejscu na mapie, jest chyba marzeniem niejednego obywatela stolicy. Dlatego też to Wilanów jest jednym z najczęstszych kierunków przeprowadzek w ostatnich latach.

– Na przestrzeni lat widzę, jak Wilanów stał się integralną i niezwykle atrakcyjną częścią Warszawy. Dla wielu kojarzy się z nowopowstałym Miasteczkiem Wilanów, ale nie możemy zapomnieć również o malowniczych Zawadach czy Powsinie. Liczne parki, place zabaw i aleje spacerowe przeplatają się ze sklepami, kawiarniami i restauracjami, co sprawia, że z pewnością każdy znajdzie tu swoje miejsce – mówi Mirosław Wojtas, prezes spółki realizującej osiedle Cicha Dolina w WilanowieNowe centrum?

Wilanów, choć jeszcze kilka lat temu trochę odseparowany od reszty miasta, stał się wreszcie satelitą słynnego warszawskiego życia i nowym ośrodkiem kulturalnym. Nowoczesna dzielnica, świadoma potrzeb swoich mieszkańców, wciąż zaskakuje coraz to nowymi rozwiązaniami dla tych, którzy kochają spędzać wolny czas poza domowym zaciszem. Poza mnogością lokali gastronomicznych Wilanów może pochwalić się dwoma dużymi muzeami, a także organizacją festiwali i koncertów. Pomysłów na weekend zatem nie brakuje. Dzielnica, która właśnie rozpoczyna swój czas prosperity kulturalnej, przyciąga mieszkańców najdalszych dzielnic Warszawy. Trudno znaleźć w mieście miejsca tak unikatowe, jak choćby Muzeum Plakatu czy Pałac Sobieskiego, a także Potockich w Natolinie.

Nie sposób nie wspomnieć o Ogrodzie Botanicznym w Powsinie. Często organizowane spotkania tematyczne dla całych rodzin, wnoszące wiele ciekawych informacji o roślinach i zwierzętach czy organizacja imprez specjalnych, jak choćby nadchodzący Dzień Dziecka. Wilanów w dokonały sposób łączy tradycję i historię z nowoczesnością. W słoneczne, sobotnie popołudnie można tu wypić lemoniadę w klimatycznej kawiarni, później przejść na świetnie pomyślaną wystawę, a dzień zakończyć spacerem wokół jednego z kilku lokalnych zabytków.

Wilanów jest miejscem zdecydowanie niebanalnym. Nic zatem dziwnego, że dla coraz większej ilości młodych (i nie tylko!) ludzi wydaje się atrakcyjnym substytutem mieszkania w zatłoczonych dzielnicach centralnych lub w oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów miejscowościach podwarszawskich. Miejsce to ma bowiem niezwykłą zdolność spajania odległych biegunów – w jednej dzielnicy znajdujemy to, co najlepsze w Warszawie, a jednocześnie wszystkie zalety przedmieścia. Tradycja w oczywisty sposób przenika tutaj nowoczesność. Poczucie obywatelskiego obowiązku względem przestrzeni łączy się z poczuciem wspólnoty. Wszystko wskazuje na to, że Wilanów, jest najlepszym rozwiązaniem, nie tylko dla tych, którzy wiedzą, czego w życiu pragną, ale przede wszystkim dla tych niezdecydowanych, wciąż szukających miejsca idealnego.