Dlaczego warto kupić dom od dewelopera?

319

Zakup domu to jedna z najważniejszych decyzji podejmowanych w życiu, a jednocześnie ogromny wydatek. Nabywając nieruchomość w celu zamieszkania w niej wybieramy miejsce, w którym spędzimy wiele kolejnych lat, dlatego warto zastanowić się nie tylko nad lokalizacją, ale również nad innymi kwestiami. Jednym z największych dylematów jest wybór pomiędzy kupnem domu z rynku pierwotnego i wtórnego.Rynek pierwotny czy wtórny?

Wiele osób decyduje się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego ze względu na fakt, że jest ona gotowa do zamieszkania. Na etapie poszukiwania odpowiedniego budynku dzięki temu łatwiej wyobrazić sobie samych siebie w pięknym domu z ogródkiem, a to często bywa impulsem do podjęcia decyzji o sfinalizowaniu transakcji. Właśnie dlatego deweloperzy przygotowują wizualizacje pozwalające zobaczyć, jak osiedle będące w trakcie budowy zaprezentuje się po jej ukończeniu. Zdarza się też, że domy z rynku wtórnego bywają tańsze, jednak tutaj należy zwrócić uwagę na fakt, że takie budynki nierzadko wymagają generalnego remontu, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Jeśli zaś trafimy na nieuczciwego sprzedającego, który zatai poważne usterki, jakich nie sposób dostrzec nawet podczas uważnych oględzin, koszty mogą okazać się całkiem spore. Jednym z najważniejszych argumentów wymienianych jako korzyść z kupna nieruchomości na rynku wtórnym jest możliwość wyboru dogodnej lokalizacji. Tymczasem warto wiedzieć, że nawet w Warszawie poswatają nowe osiedla domów jednorodzinnych dobrze skomunikowanych z centrum, jak np. tutaj.

Dlaczego warto kupić dom od dewelopera?

Jedną z najważniejszych zalet nabycia domu z rynku pierwotnego jest z pewnością fakt, że budynek został wzniesiony z nowoczesnych materiałów. Zapewniają one nie tylko estetyczny wygląd, ale również odpowiednią izolację i dają gwarancję, że posłużą przez wiele lat bez przeprowadzania remontu. Informacji na temat tego jak i z czego wzniesiony zostanie budynek uzyskamy od dewelopera. W przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego najczęstszym problemem jest z kolei konieczność wymiany przestarzałych instalacji. Decydując się na dom należący do nowo powstającego osiedla możemy też liczyć na infrastrukturę dostosowaną do aktualnych potrzeb, a więc uwzględniającą duże parkingi czy też drogi o odpowiedniej przepustowości. Na takie udogodnienia rzadko zaś mogą liczyć osoby mieszkające w domach budowanych wiele lat temu, kiedy realia były zupełnie inne.

Bezpieczny zakup

Ponieważ deweloper zobowiązany jest do przedstawienia pełnych informacji dotyczących prowadzonych inwestycji, osoby poszukujące domu na rynku pierwotnym mogą w pełni świadomie podjąć decyzję o nabyciu takiej nieruchomości. Oprócz tego umowa przedwstępna musi być potwierdzona notarialnie, co gwarantuje, że deweloper nie zniknie z wpłaconymi na poczet nabycia domu pieniędzmi przed zakończeniem budowy. Prawo chroniące interesy nabywców nieruchomości jest więc dobrym zabezpieczeniem przed nieuczciwością dewelopera. Warto jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdzić dotychczas zrealizowane przez niego inwestycje.