Czy odżywki dla sportowców są skuteczne?

1279

Większość osób decydujących się na rozpoczęcie treningu i wspomaganie się suplementami diety bądź odżywkami dla sportowców zastanawia się, czy w ogóle są one skuteczne. Niestety mimo tego dylematu, nierzadko popełnia się błąd decydując się na ich wybór zbyt pochopnie. Odżywki i suplementy pomagają, ale konieczne jest ich prawidłowe dobranie, w przeciwnym wypadku nie tylko nie pomogą, ale mogą nam nawet zaszkodzić.142471299537750400Jak wiec dobierać odżywki i kiedy będą one najbardziej skuteczne?

Zacznijmy od tego, jakie jest podstawowe zadanie odżywek oferowanych w tej chwili na tym naprawdę rozbudowanym rynku. Otóż odżywki mają do spełnienia naprawdę wiele funkcji, ale podstawowe to:

  • dodanie energii

  • odżywienie

  • wspomaganie treningu

  • przyspieszenie regeneracji

  • przyspieszenie efektów

Dla wielu osób, nie tylko dla sportowców odżywki stały się wręcz niezastąpionym produktem, bez którego nie wyobrażają sobie ćwiczeń i dbałości o siebie. Czy rzeczywiście są one tak niezbędne i skuteczne? Czy można się obejść bez tego rodzaju wspomagaczy?

Owszem, można – nie każdy stosuje odżywki czy suplementy, a efekty jego ćwiczeń również są widoczne. Nikt nie powiedział nigdy, że tak nie będzie, tylko kluczowy jest w tym wypadku czas. Nie dość, że bez odżywek trzeba ćwiczyć dłużej, to jeszcze ćwiczenia te muszą być znacznie bardzie wytężone, ma się mniej siły i samozaparcia. W przypadku odżywek, które powodują szybsze efekty człowiek jest zmotywowany.

Pełna gama odżywek dostępna w MegaPower.pl

Odżywki mogą być przyjmowane na różne sposoby – te bardziej przyjemne, takie jak batoniki, napoje izotoniczne czy koktajle, jak i te mniej ciekawe – glukoza czy mleko w proszku. Ich skuteczność w takim wypadku nie jest mniejsza lub większa – wszystkie działają, tylko niektóre wersje są droższe od innych. Najdroższe są batoniki i napoje.

Czy odżywki są potrzebne?

Z punktu widzenia dietetyki, kiedy się ćwiczy i buduje masę mięśniowa, w szczególności tą beztłuszczową konieczne jest dostarczenie organizmowi odpowiednich produktów żywieniowych, zarówno jak chodzi o jakość jak i ilość. Skład, i godziny ich przyjmowania mają kluczowe znaczenie. Najlepsze wyniki możliwe są przy stosowaniu odpowiednich strategii żywieniowych jak i treningowych, przed jak i po treningu.

Najbardziej istotnym elementem ku największej skuteczności odżywek wbrew pozorom nie jest jednak to, aby odzywka była przyjmowana, ale aby przyjmować konkretną, odpowiednią, dobrze dostosowaną do potrzeb odżywkę. Oznacza to, że jeśli nie dobierzemy jej zgodnie z naszym celem to najprawdopodobniej po prostu onanie zadziała, bądź nie będzie skuteczna tak jak być powinna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here