5 wakacyjnych atrakcji pod Warszawą

1935

Weekend pod Warszawą? Bez względu na to, czy preferujesz słodkie lenistwo, czy chętnie udajesz się w piesze wycieczki – okolice Warszawy oferują mnóstwo atrakcji na łonie natury. Odpocznij od miejskiego zgiełku i wybierz się na krótką wyprawę po obrzeżach stolicy. Uroda tych miejsc może Cię zaskoczyć!Nawet kilkugodzinne wypady za Warszawę są dobrą alternatywą dla męczenia się w nagrzanym słońcem mieście. Tężnia w Konstancinie, Jezioro Zegrzyńskie i spływy kajakowe pod Warszawą – to propozycje na krótki, ale satysfakcjonujący wypoczynek poza miastem. Dzięki temu skutecznie naładujesz akumulatory, by wieczorem ruszyć na podbój stolicy!

1. Tężnia w Konstancinie-Jeziornie

Wystarczy jedynie pół godziny miejskim autobusem z Mokotowa, aby poczuć się jak w Ciechocinku! W samym sercu konstancińskiego Parku Zdrojowego znajduje się 100-letnia tężnia solankowa. Powstaje w niej aerozol solankowy, w którym stężenie jodu jest wyższe niż na nadmorskiej plaży (jak również w samym Ciechocinku).

Wdychanie solanki leczy choroby górnych dróg oddechowych, alergie czy nadciśnienie, a także odpręża i dodaje energii. Jest zbawienne dla płuc palaczy, osób pracujących w dużym zapyleniu i mieszkańców aglomeracji miejskich.

W Konstancinie można także popływać kajakiem po rzece Jeziorce lub wybrać się na wycieczkę rowerem po licznych szlakach turystycznych. Miłośnicy nordic-walkingu będą zachwyceni Lasami Chojnowskimi, które są częścią  Chojnowskiego Parku Krajobrazowego.

Najmłodszym z pewnością przypadnie do gustu wizyta w Muzeum Bajek , Baśni i Opowieści. Konstanciński Dom Kultury prowadzi dla dzieci zajęcia plastyczne, taneczne i muzyczne, lekcje gry na instrumentach oraz warsztaty twórczego rozwoju.

2. Jezioro Zegrzyńskie

Już w niecałą godzinę drogi z Warszawy możesz przenieść się nad wielką wodę! Nad Jeziorem Zegrzyńskim czeka na ciebie plaża, sosnowe lasy, urocza przystań… Wystarczy jednodniowa wycieczka na peryferie Warszawy, aby poczuć się jak na Mazurach.

Zalew Zegrzyński oferuje wszystko, czego potrzeba do spędzenia idealnego, krótkiego urlopu – leżenie na plaży, grę w siatkówkę plażową, pływanie i relaks w jednym z ośrodków wypoczynkowych. Dla bardziej aktywnych nie lada gratką będzie możliwość wyczarterowania jachtu lub zrobienie kursu windsurfingu. Kursy dobrze jest zaplanować z wyprzedzeniem.

3. Mazowiecki Park Krajobrazowy

Mazowiecki Park Krajobrazowy wraz z Kampinoskim Parkiem Narodowym i Chojnowskim Parkiem Krajobrazowym tworzy Zielony Pierścień Warszawy. To bajeczne, porośnięte drzewami iglastymi miejsce ciągnie się przez 35 km od południowo-wschodniej części miasta aż po Wawer i Wesołą.

Przepływająca przez park rzeka Świder jest ulubionym punktem docelowym wycieczek dla rodzin z małymi dziećmi. Tu, pomiędzy Józefowem a Otwockiem, przy ul. Turystycznej oraz po drugiej stronie rzeki znajdują się dwa kąpieliska, w których można również łowić ryby lub pływać kajakiem. Siatkówka, piłka plażowa, drewniany taras z grillem oraz plac zabaw jeszcze bardziej sprzyjają relaksowi.

4. Spływ kajakowy pod Warszawą

Każdy miłośnik kajakarstwa bez problemu wypożyczy kajaki już w stolicy. Jeśli jednak masz ochotę na dłuższą trasę poza miastem, koniecznie wybierz się do miejscowości:

  • Otwock – urządzane są tu spływy kajakowe po rzece Świder. Jednodniowe mają początek w Kołbieli, Sępochowie, Dobrzyńcu lub Woli Karcewskiej. Wszystkie trasy kończą się w Wólce Mlądzkiej.

  • Pomiechówek – stąd można wybrać się na spływ po rzece Wkra. Popularna trasa od Jońca do Pomiechówka to aż 26 km przez zachwycającą Dolinę Wkry. Mniej doświadczeni kajakarze mogą wybrać krótsze trasy np. 15,5 km (Borkowo – Pomiechówek) lub 10,5 km (Joniec – Borkowo).

5. Kampinoski Park Narodowy

To drugi co do wielkości park narodowy w Polsce. Na krajobraz parku składają się unikalne wydmy śródlądowe oraz charakterystyczne bagna porośnięte lasami bagiennymi.

Po parku można podróżować pieszo, konno lub na rowerze. Główny szlak Puszczy Kampinoskiej (Dziekanów Leśny – Brochów) liczy aż 55,8 km – na pokonanie go trzeba przeznaczyć ok. 2 dni.

Znacznie krótszy szlak im. Powstańców Warszawskich (19,5 km), wiodący przez Leszno, Wiersze i Truskaw, można natomiast pokonać w jeden dzień. Trasa wiedzie przez malownicze miejscowości, związane z historią polskich powstań narodowych.

Warszawa na weekend – co jeszcze?

Okolice Warszawy dostarczają wielu pomysłów na jednodniowe wycieczki, zarówno piesze, jak i rowerowe. Oprócz wymienionych już atrakcji warto udać się do takich miejsc, jak XIX-wieczna Twierdza Modlin, Podkowa Leśna i Milanówek, Falenica z legendarną już kinokawiarnią Stacja Falenica czy Muzeum w Nieborowie i Arkadii z Pałacem Radziwiłłów i zachwycającymi ogrodami.

Jeśli jesteś w Warszawie przejazdem, idealną bazą wypadową do podmiejskich wycieczek będą hotele w Warszawie. Bogata oferta AccorHotels obejmuje hotele w centrum, jak i te oddalone od zgiełku miasta. Dzięki temu z pewnością odnajdziesz idealne miejsce na spędzenie weekendu w Warszawie.