30 zarzutów za realizację transakcji kradzioną kartą dla gimnazjalistów

426

Troje 13-latków jednego z warszawskich gimnazjów usłyszało 30 zarzutów włamania się na konto bankowe swojego kolegi z klasy przy użyciu karty bankomatowej, którą mu ukradli. Nieletni posługiwali się nią na zmianę, kupując sobie różne produkty spożywcze. Łącznie dopuścili się kradzieży 300 zł. Kilkakrotnie próbowali pobrać pieniądze z konta poszkodowanego w bankomatach, lecz nie nie udało im się to, bo nie znali kodu PIN. Policjanci zatrzymali całą trójkę. Dwóch chłopaków oraz ich koleżanka zostali przesłuchani jako nieletni sprawcy czynów karalnych. O ich dalszym losie zadecydują sąd rodzinny i nieletnich.

Możliwość korzystania ze skradzionej karty zakończyła się kiedy matka pokrzywdzonego gimnazjalisty założyła zawiadomienie o przestępstwie. Jednocześnie w tym samym czasie, w jednym ze sklepów 13-latek podejrzany o kradzież próbował zrealizować kolejną transakcję. Podczas operacji w komputerze obsługującej go kasjerki pojawił się alert, że karta jest zastrzeżona. Kobieta zabezpieczyła kartę i powiadomiła policjantów, którzy zatrzymali 13-latka. W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili, że nieletni działał wspólnie i w porozumieniu z kolegą i koleżanką. Kartę bankomatową wyjęli z portfela koledze z klasy i pierwsze kroki skierowali do bankomatu, z którego chcieli wypłacić 400 zł. Operacja jednak się nie powiodła, ponieważ nie znali kodu PIN. Wpadli zatem na pomysł korzystania z transakcji zbliżeniowych. Robiąc zakupy na małe kwoty zabrali z konta pokrzywdzonego 300 zł.

W trakcie prowadzonych czynności przez policjantów z mokotowskiego wydziału do spraw nieletnich i patologii cała trójka usłyszała 30 zarzutów włamania się na konto osobiste przy użyciu kradzionej karty oraz kradzieży jej. Wszyscy przyznali się do popełnienia czynów karalnych. Teraz o ich dalszym losie zadecyduje sąd.